Log inRegister

Samtalskvällar för kvinnor och kvinnligt kodade

Thursday 12 december 2024, at 18:00 — 20:30
📍️Ateljé Eldfogeln, Erdtmans gata 1, Linköping (Östergötlands län)
⚠️Application required.  This event is for Female, Trans woman, Trans female, Demigirl.
♿️Lokalen är rullstolsanpassad
You must be logged in to show your intention to participate.
Välkommen till våra samtalskvällar för kvinnligt kodade! 🌟

Lenaa, Littlesub samt Lindlek i samarbete med Ateljé Eldfogeln kan nu presentera en trygg och inspirerande miljö där kvinnligt kodade personer kan samlas för att dela sina erfarenheter och utbyta idéer. Våra samtalskvällar erbjuder en möjlighet att diskutera teman som primärt kommer utgå från vår utlevnadsvärld och våra personliga perspektiv och erfarenheter. För att ihop kunna bygga en tryggare och mer medveten värld av utlevnad.

Temat för kvällen är: "Hur utövar vi säkerhet och diskussioner om SSC, RACK m.m. "

Målet med kvällarna kan komma att utvecklas över tid. Då detta är ett nytt format är huvudmålet att samtala och byta erfarenheter i en trygg miljö.
Vi ser fram emot en kväll fylld av insiktsfulla samtal och gemensam reflektion.

Under kvällen kommer även frågan lyftas "Vad tycker du om detta upplägg? Något särskilt du vill lyfta fram till kommande träffar?"

Praktiskt
Ni välkomnas till Ateljé Eldfogeln kl 18:00 den 12 december. Portkod till lokalen skickas ut senast kl 12:00 samma dag samt kontakt till ansvariga för kvällen.

Kaffe, te samt enklare fika finns att köpa till självkostnadspris. Det är helt okej att ta med eget fika eller annat ni önskar att konsumera under kvällen.

Det är gratis att delta men besöksantalet är begränsat till 19 personer då det är antalet stolar som ateljén just nu har. Om efterfrågan är stor kan eventuellt fler sittplatser lösas. Om du önskar delta så klicka i Deltar.

Har du en färgplupp bredvid ditt namn i anmälningslistan?
GRÖN : Du är anmäld och har plats
MÖRKBLÅ : Någon ansvarig, vänd er till dessa om ni har problem under kvällen.

Observera att detta är en kväll för medlemmar av DS.

Regler
Det kommer inte tillåtas att man sprider rykten, personers namn/nick eller vad som har sagts på dessa kvällar, för att bidra till att kvällarna håller ett fokus på samtalet och insikter.
- En person har rätt att säga vad de vill inom kvällens tema.
- Vi accepterar varandras åsikter och pratar öppet.
- Vi är inkluderande
- Noll tolerans mot hat.
(Denna lista kan komma att fyllas på)

Välkomna på vår samtalskväll!

Lena, Littlesub & Lindlek
c/o Ateljé Eldfogeln

Tag: #Samtalskväll – Pictures  Diaries  Stories/articles 

(Log in to see member info)   vCalendar export  

Comments

Content hidden for non logged-in users

Reviews
Content hidden for non logged-in users
Median grade 5

You cannot review this event since it occured too long ago.

Participants
6 attending
Content hidden for non logged-in users
Content hidden for non logged-in users
Content hidden for non logged-in users
Content hidden for non logged-in users
Content hidden for non logged-in users
Content hidden for non logged-in users
2 interested
Content hidden for non logged-in users
Content hidden for non logged-in users